Jazyk

+86-13967261180
Domov / Správy / Správy z priemyslu / Žiaruvzdorné materiály s vysokým obsahom oxidu hlinitého: Sprievodca výberom tried, vlastností a obloženia
Tlač a udalosti

Žiaruvzdorné materiály s vysokým obsahom oxidu hlinitého: Sprievodca výberom tried, vlastností a obloženia

Obloženie pece zriedka zlyhá, pretože tehla „neobsahovala dostatočne vysoký obsah oxidu hlinitého“. Zlyhá, pretože trieda bola vybratá zo štítku namiesto z údajového listu. Pravidelne vidíme pece na tepelné spracovanie s teplotou 1 400 °C vyložené 55 % hlinitou tehlou, ktorá sa do jedného roka odlupuje, zatiaľ čo blízka pec s teplotou 1 600 °C prevádzkuje podobnú triedu materiálu už šesť rokov. Rozdiel je zvyčajne zaťaženie, atmosféra a dizajn spoja, nie štítok palety.

Takže tu je prvý záver: „žiaruvzdorný materiál s vysokým obsahom oxidu hlinitého“ opisuje skupinu s obsahom Al203 kdekoľvek od približne 45 % do viac ako 90 % a v tomto pásme sa žiaruvzdornosť pri zaťažení, objemová hustota a odolnosť voči tepelným šokom môžu líšiť o faktor tri alebo viac. Dve tehly s rovnakým nominálnym obsahom oxidu hlinitého sa môžu správať ako rôzne materiály. Výber musí začať od teploty horúcej plochy, mechanického zaťaženia a chemického prostredia, potom postupovať smerom späť k obsahu oxidu hlinitého, typu väzby a architektúre obloženia.

Kľúčové informácie predtým, ako budete čítať ďalej

  • Obsah Al₂03 určuje hornú hranicu prevádzkovej teploty; typ väzby, pórovitosť a hustota rozhodujú o tom, ako blízko sa k nej skutočne dostanete.
  • RUL (žiaruvzdornosť pri zaťažení) je jediné najužitočnejšie číslo pre nosné horúce čelo. Len žiaruvzdornosť vám povie veľmi málo.
  • Pridanie izolácie za pracovnú vrstvu sa zvyčajne vráti rýchlejšie ako modernizácia tehly o jeden krok.

Čo vlastne robí žiaruvzdorný "vysoký oxid hlinitý"

Bežná priemyselná definícia je jednoduchá: žiaruvzdorný materiál sa stáva „vysokohlinitým“, keď jeho obsah Al203 prekročí 45 %. Pod tým sa klasifikuje ako šamot; nad zhruba 90% je to žiaruvzdorný korund. Mineralógia vysvetľuje správanie. Ako oxid hlinitý stúpa, mikroštruktúra sa posúva zo sklovitej matrice bohatej na oxid kremičitý s rozptýleným mullitom na štruktúru mullit-korund a nakoniec na telo s prevahou korundu s veľmi malým množstvom zostávajúcej sklovitej fázy.

Tento posun prináša vyššiu žiaruvzdornosť, lepšiu odolnosť voči troske a zásadám a vyššiu pevnosť za tepla. Prináša tiež vyššiu hustotu, vyššiu tepelnú vodivosť a v najvyšších triedach výrazne nižšiu odolnosť proti tepelným šokom. Tehla z 90 % korundu, ktorá prežije roky v oceľovej panve, môže prasknúť po troch tepelných cykloch vo dverách vsádzkovej pece. Obsah oxidu hlinitého je filter, nie odpoveď.

triedy
Al₂O₃
Objemová hmotnosť
Zjavná pórovitosť
RUL (0,2 MPa)
Praktická horúca tvár
Stredný oxid hlinitý
45 – 60 %
2,2–2,4 g/cm³
18 – 22 %
1 350 až 1 450 °C
1 400 – 1 500 °C
Vysoký obsah oxidu hlinitého
60 – 75 %
2,4–2,6 g/cm³
16 – 20 %
1 450 až 1 520 °C
1 500 – 1 600 °C
Mulit-korund
75 – 90 %
2,7–3,0 g/cm³
15 – 19 %
1 520 až 1 600 °C
1 600 – 1 700 °C
korund
nad 90 %
3,0–3,3 g/cm³
16 – 20 %
nad 1 600 °C
1 700 – 1 800 °C
Orientačné rozsahy len pre hutnú pálenú tehlu, znázornené na ilustráciu toho, aká široká môže byť jedna skupina produktov. Vždy overte konkrétnu šaržu podľa jej vlastnej testovacej správy a nie podľa katalógovej typickej hodnoty.

Jedna vec, ktorú stôl nemôže ukázať, je podšívka za pracovnou plochou. Hustá horúca plocha s vysokým obsahom oxidu hlinitého chráni plášť pred teplom, oderom a troskou, ale je tiež najhorším izolantom v stene. Najefektívnejšie pece spájajú pracovnú vrstvu s jednou alebo dvoma izolačnými vrstvami, a to je miesto, kde ľahká izolačná šamotová tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého (zvyčajne 0,6–1,0 g/cm³, približne 0,25–0,4 W/m·K pri 800 °C) vykonáva ťažké zdvíhanie bez prenášania konštrukčného zaťaženia.

Lightweight High Alumina Insulating Fire Bricks Ľahké izolačné protipožiarne tehly s vysokým obsahom oxidu hlinitého Pre izolačné vrstvy za horúcim čelom porovnajte tieto triedy ľahkých pálených tehál podľa hustoty, obsahu oxidu hlinitého a tepelnej vodivosti. Zobraziť produkt →

Päť čísel, ktoré rozhodujú o tom, či podšívka prežije

Listy špecifikácií sú dlhé, ale len niekoľko hodnôt skutočne koreluje s výkonom v teréne. Práve o nich sa oplatí polemizovať v technickej recenzii.

Žiaruvzdornosť pri zaťažení (RUL)

Teplota, pri ktorej sa vzorka deformuje o 0,5 % pod 0,2 MPa. Tehla s žiaruvzdornosťou 1 750 °C sa môže ešte pri 1 450 °C prepadnúť, keď nesie svoju vlastnú hmotnosť plus zaťaženie oblúka alebo strechy.

Objemová hmotnosť and apparent porosity

Hustá tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého má zvyčajne 2,4–3,0 g/cm³ s 15–22 % zdanlivou pórovitosťou. Nízka pórovitosť spomaľuje prenikanie trosky, ale zvyšuje vodivosť a tepelné namáhanie.

Pevnosť v tlaku za studena (CCS)

Často 40–80 MPa pre pálené tehly s vysokým obsahom oxidu hlinitého. Riadi poškodenie pri preprave, stratu pri manipulácii a odolnosť voči kontaktu s abrazívnym nábojom a 30 % rozdiel medzi dodávateľmi je bežný.

Odolnosť voči tepelným šokom

Vykazované ako cykly ochladzovania vodou. Stredné druhy oxidu hlinitého tolerujú viac cyklov ako korund; vsádzkové pece, dvierka a veká panví žijú alebo zomierajú na tejto hodnote.

HMOR a creep

Modul lomu za tepla pri 1 400 °C a rýchlosť tečenia počas dlhého držania opisujú pomalú deformáciu. Tam, kde pece bežia nepretržite celé mesiace, sa kampaň končí tečením, nie tavením.

Oxid kremičitý a úroveň nečistôt

Voľný oxid kremičitý, alkálie a oxid železa v surovine vytvárajú sklovitú fázu, ktorá znižuje RUL. Požiadajte o chemickú analýzu, nielen o hodnotu oxidu hlinitého.

Kde teplo (a peniaze) v skutočnosti opúšťa pec

Tepelné straty steny sú tichšie náklady ako zlyhanie tehly a je najjednoduchšie modelovať pred kúpou. Nižšie uvedená tabuľka porovnáva indikatívny tepelný tok steny pre päť vrstiev obloženia s rovnakou horúcou plochou 1 100 °C a okolitou teplotou 60 °C, vyjadrený vo W/m² plochy steny.

1 250
880
640
420
300
Hustá HA izolačná tehla
Hustá deka z HA vlákna
Hustá doska z HA oxidu hlinitého
Mikroporézna drevovláknitá doska
Optimalizovaná hybridná konštrukcia

Zaujímavosťou nie je prvý takt, ale posledné dva. Prechod od tehlovej steny k vrstvenej stavbe s keramickými vláknitými doskami s vysokým obsahom oxidu hlinitého a mikroporéznym podkladom zvyčajne opäť zníži straty steny na polovicu a prírastkové náklady na materiál predstavujú zlomok rozpočtu pracovnej vrstvy. Ak chcete pochopiť, ako je samotná štruktúra dosky navrhnutá pre túto povinnosť, toto rozdelenie štruktúra dosky z keramických vlákien s vysokým obsahom oxidu hlinitého stojí za prečítanie vedľa vášho nákresu.

Alumina Ceramic Fiber Board for Furnace Linings Doska z keramických vlákien z oxidu hlinitého na obloženie pecí Túto dosku použite tam, kde si vrstvená stena pece vyžaduje odolnosť voči priamemu plameňu, nízku tepelnú vodivosť a stupeň vhodný pre horúce čelo. Zobraziť produkt →

Kde sa spotrebúvajú žiaruvzdorné materiály s vysokým obsahom oxidu hlinitého

Spotreba sa sústreďuje všade tam, kde sa kombinuje teplota, mechanické zaťaženie a chémia. Nižšie uvedené rozdelenie je indikatívny pohľad na celosvetový vysoký dopyt po oxide hlinitom v priemysle, ktorý je užitočný hlavne na posúdenie toho, ktoré spôsoby zlyhania sú vo vašom segmente najdôležitejšie.

  • Oceľ — 42%: panvy, ohrievacie pece, pece pre vysoké pece, posuvné vráta. Dominuje troska a odolnosť voči zaťaženiu.
  • Cement — 18%: prechodové a horiace zóny, kde sa stretávajú alkálie a abrázia.
  • Sklo – 12 %: nadstavba nádrží a regenerátory, kde dominuje tečenie a prchavé látky.
  • Neželezná metalurgia — 11 %: hliníkové, medené a zinkové pece s ťažkým stykom s tavivom.
  • Petrochémia a energia – 10 %: spaľovne, reformátory a kotly s tepelným cyklom.
  • Keramika, elektronika a iné — 7 %: pecný nábytok, spekacie a laboratórne pece.

Selekčná sekvencia, ktorá sa vyhne väčšine chýb

Prepracovanie týchto krokov v poradí trvá možno hodinu a zabráni drahému druhu prepracovania, pretože každé neskoršie rozhodnutie závisí od predchádzajúcich.

  1. Upravte teplotu horúcej plochy a atmosféru. Oxidačné, redukčné a vákuové podmienky menia, ktorý väzobný systém je prijateľný, a tehla s fosfátovou väzbou môže byť nesprávnou voľbou tam, kde je prítomný vodík alebo CO.
  2. Zmapujte mechanickú povinnosť. Nesie povrch oblúkové zaťaženie, abrazívny náboj alebo nič iné ako svoju vlastnú hmotnosť? Táto jediná otázka rozhoduje, či potrebujete RUL nad 1 500 °C alebo akceptujete strednú triedu oxidu hlinitého.
  3. Charakterizujte chémiu. Zásaditosť trosky, alkalické výpary a oxidy železa napádajú inú časť mikroštruktúry a 75 % tehla s vysokým obsahom voľného oxidu kremičitého môže stratiť v porovnaní s dobre vyrobenou 60 % tehlou v peci bohatej na alkálie.
  4. Nastavte architektúru obloženia vrátane teplôt rozhrania. Špecifikujte teplotu na hranici pracovnej vrstvy/izolácie; toto číslo, nie horúca plocha, určuje, ktorý izolačný materiál je povolený.
  5. Vyžiadajte si údaje o dávkach. Požiadajte o RUL, CCS, zdanlivú pórovitosť, lineárnu zmenu ohrevu a tepelnú vodivosť z rovnakej výrobnej šarže, ktorú dostanete, nie všeobecný certifikát z iného roku.
  6. Naplánujte spoje a kotvy. Prídavok na dilatáciu, výber malty alebo liateho materiálu a rozteč kotiev spôsobujú veľký podiel skorých porúch, aj keď je samotná tehla správna.

Aritmetika návratnosti je jednoduchá. Vezmite si stenu pece s rozlohou 30 m², ktorá beží 6 000 hodín ročne. Rezanie toku steny o 350 W/m² ušetrí 10,5 kW alebo asi 63 000 kWh ročne, čo pri 0,10 na kWh je zhruba 6 300 za rok. To je zvyčajne viac ako cenový rozdiel medzi priemernou a optimalizovanou izoláciou a opakuje sa každý rok kampane.

Nano Microporous Insulation Board for High-Temperature Furnaces Nano mikroporézna izolačná doska pre vysokoteplotné pece Táto doska je vhodná pre optimalizované izolačné zostavy, kde veľmi nízka tepelná vodivosť a nízka akumulácia tepla zlepšujú návratnosť na stenách pece s vysokou teplotou. Zobraziť produkt →

Poznámky k údržbe, testovaniu a zhode

Výstelka s vysokým obsahom oxidu hlinitého je spotrebný materiál a jeho zostávajúcu životnosť je možné skôr sledovať ako uhádnuť. Niekoľko zvykov robí rozdiel medzi plánovanou výmenou a neplánovaným odstavením.

  • Zaznamenajte základnú líniu tepelného zobrazovania plášťa po uvedení do prevádzky a potom opakujte štvrťročne pri rovnakom zaťažení. Stúpajúci horúci bod je najskorším spoľahlivým signálom stenčovania výstelky alebo otvárania spoja.
  • Skontrolujte dilatačné škáry, stav kotvy a zmršťovanie vlákien po troch a šiestich mesiacoch počas prvého roka. Vláknité výstelky zvyčajne vykazujú väčšinu svojho zmrštenia počas prvých stoviek hodín.
  • Uchovajte si dokumentáciu šarže: klasifikácia GB/T 2988 alebo ASTM C27 pre tehly, skúšobné metódy EN 1402 pre monolitické materiály a dokumentácia dodávateľa ISO 9001 alebo CE ako kvalifikačná obrazovka. Väčšina dodávateľov ich sama deklaruje, preto ich spárujte s vlastnou vstupnou kontrolou.
  • Po akejkoľvek zmene procesu znova skontrolujte chémiu. Nové tavidlo, iná zmes šrotu alebo prechod zo vzduchu na dusíkovú atmosféru môžu znehodnotiť kvalitu, ktorú ste si vybrali pred dvoma rokmi.
  • Sledujte radšej náklady na tonu produktu ako náklady na tehlu. Lacnejšia trieda, ktorá potrebuje výmenu dvakrát tak často, je zriedkavo lacnejšia podšívka a výpočet sa dá ľahko predložiť tímu nákupu.

Ak kontrolujete existujúci výkres obloženia alebo plánujete modernizáciu pece, náš technickú podporu pred zmrazením špecifikácie môže tím skontrolovať údaje o horúcej ploche, teploty rozhrania a výber materiálu.

Žiaruvzdorný materiál s vysokým obsahom oxidu hlinitého nie je jediný produkt, ktorý môžete špecifikovať jedným číslom. Je to rodina, ktorá má od 45 % do viac ako 90 % Al2O3 a výkonnostné rozdiely v rámci tohto rozsahu sú väčšie ako rozdiely medzi vysokým obsahom oxidu hlinitého a šamotom. Vyberte si stupeň z teploty horúceho povrchu, zaťaženia a chémie, overte ho pomocou údajov o RUL a pórovitosti špecifických pre šaržu a zaobchádzajte s izoláciou ako s investíciou s vypočítateľnou návratnosťou a nie s voliteľným doplnkom. V tomto poradí sa väčšina porúch obloženia stane predvídateľnými udalosťami namiesto prekvapení.

Odporúčané články
  • Aké sú hlavné problémy hliníkovo-silikátových drevovláknitých dosiek?

    Introduction: Materiál hliníkovo-silikátových drevovláknitých dosiek je v súčasnosti vysoko výkonný izolačný materiál. Hliníková silikátová drevovláknit...

  • Aké sú vlastnosti hliníkovo-silikátových drevovláknitých dosiek?

    Introduction: Výrobky z hlinitokremičitanových žiaruvzdorných vlákien sa vyrábajú selektívnym spracovaním pyroxénu, tavením pri vysokej teplote, vyfukovaním n...

  • Aká je štruktúra dosky z keramických vlákien s vysokým obsahom oxidu hlinitého?

    Introduction: 1、 Tvarované obloženie pece z keramických vlákien pre dosku z keramických vlákien s vysokým obsahom oxidu hlinitého Tvarované obloženie pece...

KONTAKTUJTE NÁS