Jazyk

+86-13967261180
Domov / Správy / Správy z priemyslu / Izolačná tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého: Triedy, tepelné údaje a sprievodca výberom
Tlač a udalosti

Izolačná tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého: Triedy, tepelné údaje a sprievodca výberom

Vsádzková pec s teplotou 1200 °C sa po preložení opäť zapne a o tri týždne neskôr je vonkajší plášť približne o 18 °C teplejší ako pri uvedení do prevádzky. Nič sa nepodarilo. Horáky, regulačná slučka a termočlánky sa správajú presne tak, ako predtým. Čo sa zmenilo, je obloženie: hustá vrstva bola nahradená tehlou s vyšším obsahom oxidu hlinitého, vyššou pevnosťou v tlaku za studena a zhruba dvojnásobnou tepelnou vodivosťou. Na papieri to vyzeralo ako upgrade. Vo vnútri pece sa to správalo ako podradenie a plynomer si to všimol dávno predtým, ako to urobil tím údržby.

Krátka odpoveď: izolačná tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého je vybraná na troch číslach, ktoré sa pohybujú spolu – obsah Al2O3, objemová hmotnosť a tepelná vodivosť – a správna tehla je tá najľahšia, ktorá si stále drží svoj tvar, objem a pevnosť pri vašej horúcej teplote. Percentuálny podiel oxidu hlinitého sám o sebe hovorí len veľmi málo o tom, či podšívka ušetrí energiu alebo ju bude plytvať.

Nasleduje praktický pohľad na to, ako sa tieto tehly správajú v skutočných peciach: akosti, na ktorých záleží, čísla, ktoré zvyčajne chýbajú v cenovej ponuke, a kontroly, ktoré zabránia tomu, aby sa opakovaný nákup nestal opakovaným nákupom.

Čo je v skutočnosti izolačná tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého

Izolačná tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého je hlinito-silikátový žiaruvzdorný materiál vytvorený polosuchým lisovaním alebo odlievaním, ktorý si zachováva zámerne poréznu štruktúru namiesto toho, aby bol vypálený na plnú hustotu. V katalógovom vyjadrení sa užitočné druhy nachádzajú medzi približne 45 % a 75 % Al2O3, so sypnými hmotnosťami od približne 0,6 do 1,4 g/cm3 a menovitými prevádzkovými teplotami od 1200 °C do približne 1500 °C. To ich zaraďuje do inej skupiny ako ľahké hlinené izolačné tehly, ktoré sa vo všeobecnosti zastavia pod 46 % Al2O3, a hutné tehly s vysokým obsahom oxidu hlinitého, ktoré dosahujú 2,4 až 2,8 g/cm3 a sú navrhnuté tak, aby odolávali zaťaženiu a oderu, a nie udržovali teplo vo vnútri pece.

Produktom je pórovitá štruktúra. Pórovitosť týchto tehál sa bežne pohybuje od 45 % do 70 % a tento objem dutín je to, čo odstraňuje hmotu, znižuje akumuláciu tepla a spomaľuje vedenie. Hustá tehla s rovnakým obsahom oxidu hlinitého je konštrukčným materiálom; pórovitá tehla s rovnakým obsahom oxidu hlinitého je tepelnou bariérou. Nie sú vzájomne zameniteľné a špecifikačný list by mal rozlišovať pred zadaním objednávky.

Obsah Al2O3

45 % až 75 % v izolačných triedach. Stanovuje žiaruvzdornosť, objemovú stabilitu a odolnosť proti napadnutiu troskou – nie izolačnú hodnotu.

Objemová hmotnosť

0,6 až 1,4 g/cm3. Tento jediný údaj určuje akumuláciu tepla, hmotnosť obloženia a rýchlosť reakcie pece na zmenu nastavenej hodnoty.

Servisná teplota

1200 °C až 1500 °C. Strop je stanovený väzbovou fázou a zmršťovacím správaním, nie samotným obsahom oxidu hlinitého.

Tepelná vodivosť

Typicky 0,30 až 0,60 W/m·K pri strednej teplote 350 °C. Toto je číslo, ktoré sa zobrazuje na účte za palivo každý mesiac.

Prečo štruktúra pórov prekonáva číslo oxidu hlinitého

Teplo prechádza cez izolačnú tehlu tromi paralelnými cestami: pevným vedením pozdĺž kryštalickej matrice, vedením plynu a prúdením vo vnútri pórov a sálaním cez steny pórov. Pri teplote nižšej ako 800 °C dominujú pevné a plynné cesty a najdôležitejšia je pórovitosť. Nad 1000 °C sa žiarenie stáva vážnym prispievateľom a potom na veľkosti pórov záleží rovnako ako na objeme pórov – tehla plná veľkých otvorených kanálov vyžaruje teplo pomerne efektívne, zatiaľ čo tehla postavená z jemných, do značnej miery uzavretých pórov ho rozptyľuje.

  • Zvýšenie obsahu Al2O3 zlepšuje žiaruvzdornosť a objemovú stabilitu pri zaťažení, ale samo o sebe neznižuje vodivosť. Tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého a s vysokou hustotou je zlým izolantom.
  • Uzavreté, rovnomerné póry potláčajú konvekciu aj žiarenie. Viditeľné otvorené póry, praskliny a laminácie spôsobujú pravý opak a tiež vyvolávajú prenikanie plynov.
  • Fázy mullitu a korundu, ktoré sa tvoria pri vyšších úrovniach oxidu hlinitého, odolávajú zmršťovaniu, čo udržuje štruktúru spoja tesnú po stovkách tepelných cyklov.
  • Nízka akumulácia tepla je samostatnou výhodou nízkej vodivosti: ľahká výstelka sa ohrieva a ochladzuje rýchlejšie, čo skracuje čas cyklu na vsádzkových peciach, aj keď sa straty v ustálenom stave nezmenia.

Preto dve tehly môžu niesť 60% Al2O3 a správať sa úplne inak. Požiadajte o vodivosť pri definovanej strednej teplote a požiadajte o štruktúru pórov podľa vlastných slov dodávateľa.

Porovnanie bežných ročníkov vedľa seba

Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje typické katalógové rozsahy pre štyri rodiny najčastejšie uvádzané pre rovnakú polohu pece. S číslami zaobchádzajte ako s orientačnými hodnotami a potvrďte ich v protokole o teste šarže pre konkrétny druh, ktorý kupujete.

Nehnuteľnosť
Hlinená izolačná tehla
Izolačná tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého strednej triedy
Izolačná tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého, vysoká kvalita
Hustá tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého
Obsah Al2O3
30 – 46 %
48 – 60 %
62 – 75 %
75 – 90 %
Objemová hmotnosť, g/cm3
0,6 – 1,0
0,9–1,1
1,1 – 1,4
2,4–2,8
Pevnosť v tlaku za studena, MPa
1,5–3
3–6
5–10
50-80
Vodivosť pri 350 °C, W/m·K
0,25 – 0,35
0,35 – 0,45
0,45 – 0,60
1,20 – 1,60
Menovitá prevádzková teplota, °C
1000 – 1200
1300
1400 – 1500
1500 – 1700
Tabuľka: typické katalógové rozsahy pre štyri skupiny žiaruvzdorných materiálov bežne uvádzané pre rovnakú polohu pece; vždy potvrdiť na základe protokolu o teste šarže.

Stručné slovo o názvoch akosti: dodávatelia používajú rôzne štítky pre ten istý orgán, takže pomáha skontrolovať referenciu typy a triedy izolačných protipožiarnych tehál pred porovnaním dvoch citácií riadok po riadku.

Lightweight Insulating Fire Bricks for High-Temperature Furnace Linings Ľahké izolačné protipožiarne tehly na obloženie vysokoteplotných pecí Hlinito-silikátové tehly s rovnomernou pórovitosťou a nízkou tepelnou vodivosťou, dimenzované na prevádzkovú teplotu 900–1550 °C; pred porovnaním cenových ponúk overte zmršťovanie a vodivosť pri opätovnom spaľovaní. Zobraziť produkt →

Čísla, ktoré sa zriedka vyskytujú v údajovom liste

O tom, či obklad vydrží tri roky alebo tri mesiace, rozhodujú dve metriky, pričom obe v štandardnej cenovej ponuke zvyčajne chýbajú: trvalá lineárna zmena po opätovnom zahriatí na zamýšľanú prevádzkovú teplotu a hodnota vodivosti pri strednej teplote blízkej skutočnému stavu steny. Tehla, ktorá sa zmrští o 1 % pri 1400 °C, otvára svoje škáry a otvorenými škárami uniká teplo a plyn po zvyšok kampane.

Nižšie uvedená tabuľka indexuje tepelné straty v ustálenom stave cez 300 mm výstelku s 1200 °C horúcim čelom. Nižšie je lepšie; hustá tehlová stena je referenčná na 100.

100
Hustá stena z vysokého oxidu hlinitého
68
Izolačná tehla, 1,3 g/cm3
47
Izolačná tehla, 1,0 g/cm3 plus záloha
38
Stena z vláknitého modulu s horúcou stranou s vysokým obsahom oxidu hlinitého

Vzor je konzistentný: akonáhle je horúca plocha chránená proti zmršťovaniu a chemickému napadnutiu, rozhodujúcim faktorom je, koľko hmoty za ňou sedí. Všimnite si tiež, že medzera medzi strednými a vysoko kvalitnými izolačnými tehlami je menšia ako medzera medzi akoukoľvek izolačnou tehlou a hustou stenou – čo je užitočná pripomienka, keď dodávateľ argumentuje pre prémiovú triedu samotného obsahu oxidu hlinitého.

Kde sa tieto tehly skutočne používajú

Dopyt sa sústreďuje tam, kde pece bežia nepretržite pri 1100 °C až 1400 °C a kde plášť musí zostať dostatočne chladný, aby chránil konštrukciu a ľudí okolo nej. Nižšie uvedená distribúcia odráža typickú kombináciu projektov výstavby pecí a pecí.

  • 28 % — sklo, keramika a obklady pecí
  • 24 % — metalurgické pece a pece na tepelné spracovanie
  • 16 % — chemické a petrochemické procesné ohrievače
  • 12 % — spaľovne a ekologické zariadenia
  • 12 % — elektronika a nové spracovanie materiálov
  • 8% — laboratórne a výskumné pece

V skle a keramike sa tehla zvyčajne nachádza ako horúca vrstva podložená ľahšou izolačnou vrstvou. Pri tepelnom spracovaní sa častejšie používa ako medzivrstva medzi hustou pracovnou výstelkou a vláknitou prikrývkou. Pri spaľovaní a chemických prevádzkach je v dôsledku napadnutia alkáliami a chloridmi prioritou obsah oxidu hlinitého a nízka otvorená pórovitosť pred vodivosťou, pretože zlyhaná horúca plocha odstráni akékoľvek tepelné výhody v priebehu týždňov.

Výber a návratnosť: Praktická sekvencia

Vykonajte tieto kroky v poradí. Preskočenie tretieho kroku je najčastejšou a najdrahšou chybou.

  1. Opravte pracovný bod. Teplota horúcej plochy, atmosféra, vystavenie zásadám alebo troske a či pec cykluje denne alebo beží nepretržite.
  2. Najprv vyberte hustotu, potom oxid hlinitý. Vyberte najľahšiu tehlu, ktorá prežije prevádzkový bod, a potom potvrďte, že úroveň Al2O3 je primeraná pre chemickú odolnosť.
  3. Požadujte trvalú lineárnu zmenu. Požiadajte o hodnotu pri skutočnej prevádzkovej teplote. Cieľ ±0,3 % alebo lepší je primeranou referenčnou hodnotou pre stupne izolácie.
  4. Prispôsobte silu zaťaženiu. Tehla s hrúbkou 3 MPa je v poriadku s podložkou; nie je v poriadku ako nepodporované rozpätie vo vysokej stene.
  5. Navrhnite podšívku ako vrstvy. Horúca tvár, izolačný kurz, záloha vlákien. Každá vrstva má teplotný limit a rozhrania musia zostať pod ním.
  6. Nakupujte podľa kresby, nie podľa popisu. Tolerancia rozmerov a tolerancia škár rozhodujú o tom, aká tesná bude hotová stena v skutočnosti.

Pri návratnosti počítajte radšej v kilowatthodinách ako v tehlovej cene. Vezmite vsádzkovú pec s objemom 4 m3 pri 1200 °C nesúcu približne štyri tony hustého obloženia. Presunutím vrstvy horúcej vrstvy na izolačnú tehlu 1,0 až 1,1 g/cm3 a jej podloženie vláknom sa odstráni viac ako tona hmoty obkladu. Ak sa skráti 45 minút od každého zahriatia a pec beží dva cykly denne, ušetrená energia za mesiac je podstatná v porovnaní so skromným príplatkom na tehlu. Návratnosť v rámci jedného alebo dvoch štvrťrokov je realistická vo väčšine tarifných prostredí; presné číslo závisí od miestnej ceny energie a profilu cyklu.

Ceramic Fiber Heating Module Block for Electric Resistance Furnaces Blok vykurovacieho modulu z keramických vlákien pre elektrické odporové pece Elektrický vykurovací modul na báze vlákien so zabudovaným odporovým drôtom, použiteľný do 1300 °C a skonštruovaný pre rovnomernú teplotu pece, rýchly ohrev a jednoduchú inštaláciu. Zobraziť produkt →

Poznámky k inštalácii, údržbe a zhode

Väčšina predčasných porúch izolačných obkladov je skôr inštalačnými problémami ako materiálovými problémami. Väčšine z nich bráni niekoľko zvykov.

  • Udržujte maltové škáry tenké, zvyčajne 1 až 2 mm, a použite maltu zodpovedajúcu úrovni oxidu hlinitého v tehle, aby sa spoj nezmršťoval rýchlejšie ako tehla.
  • Umožnite kontrolovanú expanziu. Ako pracovný údaj ponechajte na meter dĺžky steny približne 1,5 až 2 mm dilatácie a zopakujte to v rohoch.
  • Vysušte pomaly. Postupné zahrievanie, ktoré sa drží na 120 °C a 350 °C, odstraňuje zvyškovú vlhkosť skôr, ako je podšívka vyzvaná.
  • Zaznamenajte teplotu škrupiny v pevných bodoch po každej kampani. Posun o 15 až 20 °C počas niekoľkých mesiacov je najskorším signálom, že horúca tvár sa začala zmenšovať alebo praskať.
  • Dodržujte zdokumentovaný interval kontroly. Kontrola žiaruvzdornosti je zvyčajne spojená s bezpečnostnými postupmi tlakových nádob alebo pecí v závode a audítori požadujú záznamy.

Pokiaľ ide o zhodu, požiadajte o systém kvality, ktorý je súčasťou certifikátu, a nie samotný certifikát – dodávateľ pracujúci v súlade s uznávaným systémom riadenia kvality a v prípade potreby s európskym označením zhody bude zvyčajne schopný poskytnúť údaje zo skúšok na úrovni šarže o hustote, sile a zmene ohrevu. Pravidlá likvidácie použitého žiaruvzdorného materiálu sa tiež líšia podľa regiónu; S použitým hlinitokremičitanovým materiálom sa vo všeobecnosti nakladá ako s inertným priemyselným odpadom, ale pred demolačnou kampaňou sa na mieste potvrdí. Ak problém s obložením vyžaduje technický druhý názor, stanovisko výrobcu technickú podporu kanál je zvyčajne rýchlejší ako nezávislé laboratórium.

Compound Fiber Module Block for Industrial High-Temperature Furnace Linings Modulový blok zložených vlákien pre obloženie priemyselných vysokoteplotných pecí Celovláknový prefabrikovaný blok so zabudovanými kotvami, nízkou tepelnou vodivosťou, nízkou tepelnou kapacitou a nízkou hustotou pre vysokoteplotné výmurovky priemyselných pecí. Zobraziť produkt →

Izolačná tehla s vysokým obsahom oxidu hlinitého je jednoduchý produkt, ktorý má za sebou zložité rozhodovanie o kúpe. Postava z oxidu hlinitého predáva tehlu; hustota, krivka vodivosti a zmršťovanie pri opätovnom ohreve rozhodujú o tom, či sa obklad vyplatí. Zahrňte tieto tri do ponuky, trvajte na dizajne vrstvy a ďalší riadok sa v správe o energii zobrazí ako úspora, nie ako prekvapenie pri teplote 18 °C.

Odporúčané články
  • Aké sú hlavné problémy hliníkovo-silikátových drevovláknitých dosiek?

    Introduction: Materiál hliníkovo-silikátových drevovláknitých dosiek je v súčasnosti vysoko výkonný izolačný materiál. Hliníková silikátová drevovláknit...

  • Aké sú vlastnosti hliníkovo-silikátových drevovláknitých dosiek?

    Introduction: Výrobky z hlinitokremičitanových žiaruvzdorných vlákien sa vyrábajú selektívnym spracovaním pyroxénu, tavením pri vysokej teplote, vyfukovaním n...

  • Aká je štruktúra dosky z keramických vlákien s vysokým obsahom oxidu hlinitého?

    Introduction: 1、 Tvarované obloženie pece z keramických vlákien pre dosku z keramických vlákien s vysokým obsahom oxidu hlinitého Tvarované obloženie pece...

KONTAKTUJTE NÁS