Jazyk

+86-13967261180
Domov / Správy / Správy z priemyslu / Typy izolácie priemyselných potrubí: Teplotné limity a výber materiálu
Tlač a udalosti

Typy izolácie priemyselných potrubí: Teplotné limity a výber materiálu

Zberač nasýtenej pary DN100 pracujúci pri 300 °C a stúpačka chladenej vody 40 °C potrebujú „izoláciu potrubia“, no takmer nič na týchto dvoch úlohách nie je rovnaké. Parné vedenie predstavuje problém tepelných strát a ochrany personálu; chladiaca linka je problémom kondenzácie a parotesnej bariéry. Pomýliť sa v rodine stojí oveľa viac ako cenový rozdiel medzi materiálmi, a preto sa väčšina chýb špecifikácie objaví dva alebo tri roky po uvedení do prevádzky ako vypálené spojivá, prasknuté časti alebo napadnutie nehrdzavejúcej ocele chloridmi.

Krátka odpoveď: typy priemyselných izolácií rúrok tieniť najprv nepretržitou prevádzkovou teplotou, potom vystavením vlhkosti a potom rizikom chloridov všade tam, kde ide o austenitickú nehrdzavejúcu oceľ. Sklolaminát a minerálna vlna pokrývajú väčšinu ciel pod približne 450 °C; od 450 °C do 650 °C preberá kremičitan vápenatý a aerogélová pokrývka; nad 650 °C iba systémy keramických vlákien – hlinitokremičitanové profily, prikrývky, dosky a polykryštalický mullit – zostávajú v rámci svojich limitov bez zníženia výkonu.

Šesť typov, zoradených podľa teploty, ktorú skutočne prežívajú

Materiálové listy uvádzajú klasifikačnú teplotu: bod, pri ktorom sa laboratórna vzorka zmenší o definované percento. Toto nie je teplota, ktorú si produkt udrží v prevádzke. V prípade vláknitej izolácie dodržujte nepretržitú prevádzkovú teplotu 100–150 °C pod klasifikačným číslom a pridajte rezervu tam, kde potrubie vibruje, tepelne cykluje alebo má nerezový povrch. Na základe toho sa šesť rodín čisto triedi.

Sklolaminátové sekcie

Predtvarované a štiepané, zvyčajne uzavreté pri 450 °C, s k okolo 0,040 W/m·K pri priemernej teplote 200 °C. Lacné, široko skladované, rýchlo sa zmestia na malý otvor. Spojivo sa začne spaľovať pri teplote približne 350 – 400 °C a akonáhle je vlákno namočené, výkon sa už nikdy úplne nevráti.

Minerálna (kamenná) vlna

650–750 °C, hustejšia a odolnejšia voči ohňu ako sklená vata, štandardná na parných rozvodoch a potrubiach kotlov. Zle prepúšťa vodu, takže potrebuje opláštenie a parotesnú vrstvu v chlade. Obsah výstrelov a usadzovanie vibrácií časom znižujú inštalovanú hrúbku.

Kremičitan vápenatý

Dobrá do cca 650 °C s vysokou pevnosťou v tlaku, preto sa objavuje na horúcich olejových vedeniach, na podperných sedlách a všade tam, kde izolácia musí byť pochôdzna. k je vysoká 0,06–0,07 W/m·K a vylúhovateľný chlorid sa musí overiť predtým, ako sa dotkne potrubia 304 alebo 316.

Bunkové sklo

Uzavretá bunka, od -200 °C do približne 430 °C, s v podstate nulovou absorpciou vody – najsilnejšia možnosť pre podzemné, chladené a LNG potrubia. Je krehký, pri náraze praská a vyžaduje si presnú prípravu potrubia. Nie je to vysokoteplotný materiál.

Aerogélová deka

650 °C s k okolo 0,018–0,023 W/m·K, takže 10 mm často nahradí 30–40 mm minerálnej vlny v preťažených oblastiach a za trasovaním. Náklady na kubický meter sú najvyššie zo skupiny a nadmerné stlačenie počas montáže ticho narúša výhody.

Keramické vlákno (hlinito-silikát, mullit)

1260 °C klasifikácia pre štandardný hlinitokremičitan; Polykryštalický mullit a oxid hlinitý dosahujú 1500–1600 °C. Nízka akumulácia tepla, vysoká odolnosť proti tepelným šokom, dodávané ako predtvarované rúrkové časti, prikrývky, dosky a vákuovo tvarované tvary. Nejde o parozábranu, takže o životnosti stále rozhoduje opláštenie.

Nad 650 °C je prvých päť rodín mimo sporu. Dymovody pecí, výstupné zberače reformátora, výfukové potrubia pece, vedenia horákov a kryty prípojníc patria do keramických vlákien: hlinitokremičitanové sekcie do 1260 °C, polykryštalické druhy, kde je 1500 °C rutinou. Na hustote záleží rovnako ako na chémii – 128–160 kg/m³ je typických pre predtvarované potrubia, zatiaľ čo dosky 180–200 kg/m³ sú vhodné na rovné povrchy a steny dymovodov.

Pri týchto systémoch zvyčajne zlyháva inštalácia, nie chémia: spoje musia byť stlačené a tesne natupo, páska musí byť rozmiestnená podľa tabuľky výrobcu a musí sa ponechať priestor na roztiahnutie. Poznámky k výkonu, výberu a inštalácii časti rúr z keramických vlákien v priemyselných peciach ísť hlbšie do mechanickej stránky tejto práce.

Ceramic Fiber Tube for High-Temperature Furnace Insulation Rúrka z keramických vlákien pre vysokoteplotnú izoláciu pece Vysokoteplotné časti žiaruvzdorných rúr s odolnosťou proti tepelným šokom a nízkou tepelnou vodivosťou; užitočné tam, kde kvalita inštalácie a výkon pri strednej teplote určujú spoľahlivosť pece. Zobraziť produkt →

Porovnanie typov na číslach, ktoré menia účet

Publikované k-hodnoty sú uvádzané pri strednej teplote, takže údaj nameraný pri 50 °C lichotí každému materiálu na čiare 400 °C. Nižšie uvedené porovnanie používa priemernú teplotu 200 °C, čo je bližšie k skutočnej pare a horúcemu oleju.

Typ
Max nepretržite °C
k pri 200 °C (W/m·K)
Hustota (kg/m³)
Typická povinnosť
Hlavné riziko
Sklolaminát
450
0.040
60–100
Para a horúca voda do 400 °C
vyhorenie spojiva; mokré vlákno
Minerálna vlna
700
0.045
90–140
Parné rozvody, potrubné rozvody kotlov
Chlorid, výstrel, usadzovanie
Kremičitan vápenatý
650
0.065
200 – 250
Horúci olej, nosné časti
Vylúhovateľný chlorid; krehký
Bunkové sklo
430
0.045
110–130
Chladené, podzemné, LNG
Nárazové praskanie
Aerogélová deka
650
0.020
100 – 200
Stiesnené priestory, ochrana osôb
jednotkové náklady; kompresia
Keramické vlákno
1260–1600
0,10 – 0,14
128–200
Dymovody, reformátory, nad 650 °C
Nie je parozábrana; prach
Orientačné hodnoty len pre skríning špecifikácie; potvrďte hodnotu k pri vašej skutočnej strednej teplote a pred uvoľnením skontrolujte vylúhovateľný chlorid u dodávateľa.

Skrytý údaj: Tepelné straty na meter, nie na meter štvorcový

Holé vedenie DN100 pri 300 °C spotrebuje niekoľko stoviek wattov na každý meter dĺžky a toto číslo dominuje vonkajší povrch, nie stena potrubia. Prvých 25 mm izolácie urobí väčšinu práce; všetko potom znižuje návratnosť nákladov na materiál. Nižšie uvedený index porovnáva relatívnu stratu na meter pre vedenie s teplotou 300 °C v pokojnom vzduchu, s holým potrubím nastaveným na 100.

Holých 100
Cal-sil 50 mm: 12
Minerálna vlna 50 mm: 10
Keramické vlákno 50 mm: 9
Aerogél 50 mm: 7
Keramické vlákno 100 mm: 5

Nasledujú dve praktické čítania. Po prvé, akonáhle je vedenie izolované, najväčšia zostávajúca strata je takmer vždy mechanická: neizolované príruby, ventily, závesy a medzery v dilatačných škárach. Po druhé, na vysokoteplotnom potrubí je rozhodnutie medzi dvoma materiálmi zriedkavo k. Ide o to, či vybraný typ zostane neporušený desať rokov pri teplote – o niečo vyššie k, ktoré prežije, porazí nižšie k, ktoré sa zmrští, popraská alebo znečistí povrch potrubia.

Kde tieto typy v skutočnosti končia

Pri vysokoteplotnej izolácii potrubia je rozdelenie medzi sektormi pomerne stabilné. Nižšie uvedená indikatívna distribúcia odráža skôr typický projektový mix než publikovaný prieskum trhu, ale vysvetľuje, prečo dodávatelia udržujú nažive šesť rodín namiesto toho, aby sa uspokojili s jednou.

Petrochémia a rafinácia – 32 %
Výroba energie a distribúcia pary – 24 %
Metalurgia a tepelné spracovanie – 20 %
Chemické spracovanie – 14 %
Sklo, keramika a iné – 10 %

Pri kúpe záleží na vzore. Projekt distribúcie pary sa môže štandardizovať na jednej skupine minerálnej vlny a jednom detaile plášťa. Hutnícky závod s dymovodom, panvovými predhrievačmi a pecami na tepelné spracovanie v tej istej budove zvyčajne končí tak, že vedľa seba bežia dva systémy: minerálna vlna alebo kremičitan vápenatý na inžinierskom potrubí, keramické vlákno vo vysokoteplotnej dráhe.

Päťkroková výberová sekvencia, ktorá prežije revíziu

1

Napíšte návrhový základ. Trvalá teplota, teplota rozvrátenia alebo odchýlky a jej trvanie, okolité podmienky, vnútorné alebo vonkajšie umiestnenie, vystavenie vetru a či je vedenie z austenitickej nehrdzavejúcej ocele. Chýbajúci údaj o odchýlke je jedinou najčastejšou príčinou opätovnej špecifikácie.

2

Obrazovka podľa teploty a chémie. Odstráňte akýkoľvek vláknitý produkt v rozmedzí 100–150 °C od jeho klasifikačného limitu a akýkoľvek tuhý produkt v rozmedzí 10–15 % jeho stropu. V prípade nehrdzavejúcej ocele si vyžiadajte výsledok vylúhovateľných chloridov podľa normy ASTM C871 a potvrďte, že materiál spĺňa normu ASTM C795.

3

Nastavte cieľ, nie hrúbku. Definujte prípustnú tepelnú stratu na meter a maximálnu povrchovú teplotu tam, kde je možný kontakt – 60 °C je zvyčajný strop pre ochranu personálu. Hrúbka potom vypadne z výpočtu namiesto toho, aby bola skopírovaná zo starého výkresu.

4

Detail systému, nielen materiálu. Dve vrstvy so striedavými spojmi s celkovou hrúbkou nad približne 100 mm, dilatačné škáry v intervaloch na horúcich linkách, opláštenie z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele s utesnenými presahmi a rozstupy pásov prevzaté z tabuľky výrobcu, nie zo zvyku.

5

Overte si to až potom. Tepelné zobrazovanie a bodové merania tepelného toku pri uvedení do prevádzky odhaľujú medzery v spojoch, stlačené časti a vynechané ventily, kým je dodávateľ stále na mieste. Požiadajte o plán kontroly a testov pred začatím práce, nie po nej.

Tam, kde pevný systém horúcej plochy vyhovuje geometrii lepšie ako zabalená sekcia – steny dymovodu, dvierka pece, kliešte horákov a ploché potrubie – doska na báze oxidu hlinitého poskytuje konzistentnú hustotu a čisté rezy. Jedným z príkladov tejto rodiny je toto

Alumina Ceramic Fiber Board for Rigid Hot-Face Linings Doska z keramických vlákien z oxidu hlinitého pre pevné obklady horúcich plôch Pevná izolačná doska na báze oxidu hlinitého na steny dymovodov, dvierka pecí a kliešte horákov; vhodné pre horúce obklady, kde záleží na konzistentnej hustote a čistých rezoch. Zobraziť produkt →

. Neštandardné priemery, vlastné tvary a systémy zmiešaných materiálov sú zvyčajne bodom, pri ktorom sa recenzia výkresu vyplatí; inžiniersky tím je možné osloviť technickú podporu .

Údržba a súlad: Tam, kde izolácia skutočne zlyhá

  • Voda je dominantným spôsobom zlyhania. Na uhlíkovej oceli to znamená koróziu pod izoláciou; na austenitickej nehrdzavejúcej oceli to znamená chloridové korózne praskanie. Špecifikujte materiál s nízkym obsahom chloridov, udržujte opláštenie utesnené a každé porušenie považujte za koróziu a nie za kozmetickú.
  • Bunda je bariéra počasia. Presahy by mali smerovať mimo prevládajúceho počasia, rozstup pásov by mal zodpovedať špecifikácii a tmel by mal byť dimenzovaný na povrchovú teplotu, na ktorej sedí.
  • Ochrana personálu má svoje hranice. Na povrchovej teplote, trvaní kontaktu a na tom, či je povrch hladký alebo štruktúrovaný, záleží, preto zaznamenajte predpokladaný kontaktný stav v špecifikácii namiesto uvádzania čísla samostatne.
  • Znova skontrolujte podľa plánu. Každoročné tepelné zobrazovanie kritických zberačov a fyzická kontrola po akomkoľvek zlyhaní odvádzača pary, udalosti vodného rázu alebo poškodení plášťa zachytia väčšinu degradácie skôr, ako sa stane predmetom vypnutia.
  • Uschovajte si balík dokumentácie. Hustota, obsah výstrelov, klasifikačná teplota a protokoly o skúške chloridov by sa mali priložiť k certifikátom materiálu; sú to, čo si audítor alebo poisťovateľ po zlyhaní vyžiada.

Hlavice s veľkým priemerom, expanzné slučky a telesá ventilov sa len zriedka hodia do predtvarovanej sekcie a práve tu si pružná prikrývka zasluhuje svoje miesto: obalí nepravidelnú geometriu, toleruje pohyb a možno ju rezať na mieste bez špeciálneho náradia. A

Flexible Ceramic Fiber Blanket for Pipes and Furnaces Flexibilná deka z keramických vlákien pre rúry a pece Ihla- Zobraziť produkt →

vyhovuje presne tým prechodom a opravným zónam.

Praktický záver je neočarujúci. Zoraďte kandidátske typy podľa teploty, ktorú dokážu udržať desaťročie, odfiltrujte všetko, čo sa blíži k stropu, skontrolujte chlorid, kde je prítomná nehrdzavejúca oceľ, potom vynaložte úsilie na návrh spojov, opláštenia a kontroly namiesto na iné desatinné miesto v hodnote k. Táto sekvencia udržuje parné potrubie 300 °C a dymovod 1200 °C v rámci svojich limitov – s rovnakou disciplínou aplikovanou na dva veľmi odlišné materiály.

Odporúčané články
  • Aké sú hlavné problémy hliníkovo-silikátových drevovláknitých dosiek?

    Introduction: Materiál hliníkovo-silikátových drevovláknitých dosiek je v súčasnosti vysoko výkonný izolačný materiál. Hliníková silikátová drevovláknit...

  • Aké sú vlastnosti hliníkovo-silikátových drevovláknitých dosiek?

    Introduction: Výrobky z hlinitokremičitanových žiaruvzdorných vlákien sa vyrábajú selektívnym spracovaním pyroxénu, tavením pri vysokej teplote, vyfukovaním n...

  • Aká je štruktúra dosky z keramických vlákien s vysokým obsahom oxidu hlinitého?

    Introduction: 1、 Tvarované obloženie pece z keramických vlákien pre dosku z keramických vlákien s vysokým obsahom oxidu hlinitého Tvarované obloženie pece...

KONTAKTUJTE NÁS